Warsztaty

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

                                                                                            

                                                                            

 

W ofercie warsztaty dla dzieci, dorosłych i rodzin.

W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się wykonywać małe upominki, naczynia, formy rzeźbiarskie w sposób artystyczny, w zależności od tematyki warsztatu. Warsztaty mają również formę edukacyjno- poznawczą, ponieważ wprowadzam słuchaczy w świat opowieści i ciekawostek dotyczących warstwy kulturowej związanej z roślinami. Słuchacze mogą dowiadywać się ciekawostek ze świata łączącego świat ludzi i roślin; legendy, przypowieści połączone z ciekawostkami o zwyczajach i symbolach oraz zastosowaniach wybranych roślin z całego świata. Do niektórych z warsztatów dołączam jako specjalny dodatek, parzenie i degustacje rozmaitych herbat o zaskakujących połączeniach smakowych.

Poniżej zamieszczam ogólny opis.

 

Dla rodzin i dorosłych

 

Warsztat pod tytułem: Drzewo dnia twoich narodzin

Opis ogónlny :

Cała masa pięknych opowieści związanych z drzewami prosi się o opowiedzenie. Opowieści, przypowieści, legendy z całej ziemi. Od drzew stojących w świętych gajach, aż po ludzi zaklętych w drzewa. Za sprawom opowieści, wprowadzam słuchaczy w świat jak by wyjęty z pojęcia realizmu magicznego, gdzie drzewa ich kwiaty i owoce mówią, nie dosłownie, a poprzez symbol zaistniały w kulturze i sztuce. Na warsztacie wykonasz samodzielnie lub z moją pomocą, upominek dla siebie, lub osoby dla Ciebie bliskiej. Jedną z możliwości jest wykonanie przedmiotu w postaci naczynia lub kubka, z przedstawieniem drzewa, które według druidów patronuje twoim narodzinom. Uczestnikom pokażę różne wzorniki i możliwości wykonania. Dowiesz się wiele o drzewach i o artystycznej ceramice, a może nawet coś o sobie.

 

         Szczeguły                                             

Poczęstunek w postaci Drzewnych herbatek:

Na każdym spotkaniu:  3 mieszanki

-Kwiaty lipy, kora czeremchy, owoc jarzębiny i miód

-Guz brzozy, Suszone jabłuszka, suszone gruszki  i miód

-Zielona herbata z tartą skórką z cytryny- pomarańcza z cynamonem z drzewa cynamonowego

 

Opis ogólny:

Uczestnicy warsztatu mają szanse stworzyć niepowtarzalny  upominek dla siebie i dla wybranej przez siebie osoby, w zależności od przedmiotu wykonywanego na warsztacie, sugerowane dzieło to 2  małe kubeczki lub jeden wielki kubek.

 Fachowe doradzanie sprawi że wszystkie prace będą pięknie się prezentować.

Dodatkowo:

Warsztat nie tylko wzmacnia umiejętności kreacyjne w człowieku ale również uwrażliwia go na przyrodę poprzez symbol roślinny jakim jest drzewo. Uczestnicy przypominają sobie lub dopiero co poznają niektóre gatunki drzew i ich liście, gdyż w brew pozorom wiedza ta powszechnie udostępniana i przydatna jest często zapominana, jeśli nie jest się znawcą, hodowcą lub pasjonatem roślin. Po przypomnieniu poszczególnych roślin, w zależności od wiedzy słuchaczy przechodzę do opowieści kulturowych związanych z drzewami i do opisu właściwości leczniczych. Wspominam również o tradycjach związanych z drzewami takimi jak tradycja naszych przodków Słowian do sadzenia drzewa przy narodzinach dziecka. A także przypominam o obyczajach w których  gdy chcemy się gdzieś zadomowić, lub w momentach kiedy chcemy podkreślić nowo rozpoczęty etap życia również sadzimy drzewo, co ma wymiar psychologiczny i transcendentalny. Z tond drzewo  narodzin w  tytle warsztatu. Opowiadam również o innych zwyczajach związanych z drzewami z całego świata. W trakcie warsztatu będziemy starali się nawiązać emocjonalny kontakt z tymi zwyczajami i przełożyć je na pracę artystyczną.

Zalecana grupa wiekowa: dorośli, młodzież

 

Własnoręczna praca z gliny:

Na warsztacie wykonujemy upominki w kształcie  ceramicznych obrazek,  kubek, wazon- w  zależności od wyboru uczestnika.

Rozwałkowujemy glinę, każdy uczestnik po rozwałkowaniu gliny wybiera pośród wielu wzorników, typ drzewa w jakim chciał by wykonać pracę

W trakcie tych poszukiwań, opowiadam o różnych technikach przedstawiania drzew w sztuce dawnej i współczesnej, jakie mogą zainspirować do stworzenia własnej pracy.

 

TREŚCI DYDAKTYCZNE  PRZEDSTAWIANE NA WARSZTACIE:

Warsztat drzewo moich narodzi ma również wymiar kulturowy, i edukacyjny. Ma za zadanie przypominać o drzewie jako symbolu uniwersalnych wartości wzrastania i przywiązania do miejsca oraz budzi uczucia, jakie budziło w naszych przodkach. Drzewo jako stworzenie które osiąga najdłuższy okres życia na ziemi jest dla nas ludzi świadkiem wielu wydarzeń a nawet wielu pokoleń, dlatego jest tak wspaniałym symbolem narodzin. Niegdysiejsze wierzenia słowiańskie w których pielęgnowano większy związek z światem przyrody, praktykowały zwyczaj  w którym w  dzień urodzin dziecka, rodzice sadzili drzewo lub przeznaczali dla dziecka jedno z wybranych drzew. Różne były późniejsze koleje losu tych zwyczajów, ale symbolika pozostała ta sama. Do dzisiejszych czasów przetrwały szczątkowe informacje, na ten temat, ale chociażby te szczątkowe informacje warto pielęgnować.

KULTUROWE

W trakcie warsztatu opowiadam najbardziej znane legendy związane z światem ludzi i drzew

Wymieniam mity w których przy początku tworzenia świata główną role gra drzewo( axis mundi)

Legendy greckie i rzymskie: Drzewa lipa,   drzewo Laurowe, drzewo Oliwne, wierzba i jabłoń

Legendy Skandynawskie: Jesion, Brzoza

Legendy Celtyckie: Jarzębina, Leszczyna.

Słowiańskie i Indoeuropejskie: Dęby, Wierzby.

LECZNICZE

Znane i mniej znane leki i zioła pozyskiwane z drzew ich zastosowanie, przedstawiam również kilka zielników z przepisami.

Sylwoterapia- czyli zapachowo sensoryczne i psychosomatyczne alternatywne poprzez  leczenie kolorami i ich roczną zmienność (chromoterapia), zapachy (aromaterapia), wydzielanie fitoncydów i olejków eterycznych (aerozole organiczne), generowanie dźwięków (terapia dźwiękiem) spostrzeżenia, ciekawostki.

Oraz wiele innych pomniejszych ciekawostek związanych z drzewami z innych kulturach,  w zależności od wieku i zainteresowań słuchaczy.

 

WARSZTAT Z DODATKOWĄ ATRAKCJĄ LUB BEZ W ZALERZNOŚCI OD PREFERENSJII UCZSTNIKA

Zabawa w postaci Horoskopu Druidów.

Na warsztat przynoszę z sobą różną literaturę między innymi zielniki oraz horoskop druidów.

Zabawa polega na  tym by uczestnicy warsztatu , odszukując w horoskopie Druidów, drzewo które według  horoskopu Druidów, patronuje dacie ich narodzin, stworzyli  ceramikę z tym właśnie drzewem. Czy znają to drzewo, czy budzi ich większą sympatię niż pozostałe?  

Krótka historia kalendarza

O oddawaniu czci drzewom i o powiązaniu z ludzi z drzewami i  dniem narodzin wspomina Pliniusz Starszy,  który zginął podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n. e., autor  „Historii naturalnej”, jednak sam kalendarz prawdopodobnie wymyślił i opracował  Robert Graves 1895- 1985 klasycystyczny poeta nowelista i krytyk,  co jest najprawdopodobniej astrologicznym wymysłem opartym na  nie potwierdzonych źródłach, lecz opisy cech ludzkich zawarte w kalendarzu ciekawie nawiązują do legend i przypowieści  co pozostaje ciekawostką kulturową przypominjącą o znaczeniu drzew w kulturze człowieka.

 

 

 

Dla dorosłych

 

Warsztat pod tytułem Afrodyzjaki

Ceramiczne warsztaty, na których tworzymy podgrzewacze  do olejków lub aromatoterapii, które jednocześnie służą jako lampiony na nastrojowe wieczory.
Będziecie mogli stworzyć niepowtarzalny własnoręcznie wykonany przedmiot, który ozdobicie, niezwykłymi wzorami lub też konkretnym przedstawieniem. Może coś z Afrodytą, od której imienia powstała nazwa afrodyzjaki, a może stworzycie przedmiot, który dzięki opowieściom ze świata roślin, dopiero co pobudził Waszą wyobraźnię. Podczas warsztatu opowiem o nietypowym rozumieniu i zastosowaniu niektórych z roślin, będących afrodyzjakami w różnym tego słowa znaczeniu. Uczestnicy dowiedzą się o mitach i dowiedzionych prawdach, a także o ciekawostkach. Jeśli uczestnik zapragnie, będzie miał okazje zakosztować  herbaty, z zielem Damiany lub Lubczyka oraz innych smakowitych napojów, które  bbędzie mógł sam dla siebie przyrządzić.
   

Szacowany czas warsztatu: dwie i poł godziny zegarowe
Warsztat skierowany do osób dorosłych
Własnoręczna praca z gliny:
Na warsztat przynoszę przygotowane wywałkowane plastry gliny gotowe do stworzenia kominka lub podgrzewacza. Po wycięciu odpowiednich kształtów. Wykonujemy z gliny ozdobne podgrzewacze, przeznaczone na nasze mikstury na przykład olejki zapachowe . Podgrzewacze kształtem mają przypominać karafki do eliksirów, choć jeśli uczestnik zapragnie stworzyć zupełnie inny kształt, to jak najbardziej. Zdobimy je symbolami inspirowanymi rycinami z XVI I XVIII lub roślinnymi pieczątkami które przygotowałam na warsztat lub tym co przyniesie nam fantazja.
Zdobimy nasz kominek
Możliwe do realizacji trzy sposoby.
1. Samodzielnie wykonywanie zdobień.
2. Pieczątkami, takimi które wykonałam przed warsztatami(są to pieczątki z roślinami)
3.Technika łączona, własne wykonanie +pieczątki.
Następnie należy zrobić chwilę przerwy.
W trakcie oczekiwania:
Poczęstunek
Na początku warsztatu uczestnicy sporządzają swoją własną kompozycje herbaty dla uprzyjemnienia warsztatu, lub też dostają gotowe mieszanki do wyboru i zaparzenia.
Proponowane wykonane przeze mnie mieszanki dla przykładu:
ziele Damiany, kwiat Lipy, suszona Mięta, Krwawnik, miód
Hibiskus, czarna Herbatą, Pieprz lub Goździki, anyż miód
Macierzanka, zielona Herbata, kandyzowany Imbir lub Ananas.
Herbata z korzenia lubczyka
Do herbaty przewidziany jest poczęstunek złożony z ciast i ciasteczek w opcji na słono z afrodyzyjnymi roślinami, bazylią i na słodko z imbirem.
Po odczekaniu, aż glina lekko przeschnie korygujemy wszelkie niedoskonałości
Następnie w wybranych miejscach pokrywamy glinę ceramiczną angobą czyli farbą podszkliwną.
W miejscu gdzie będzie znajdować się świeczka lub podgrzewacz pokrywamy miejsce ochronna warstwą szkliwa.
Wyrób po wyschnięciu jest do wypalenia i do odbioru, mniej więcej za półtorej tygodnia.
Jeśli uczestnicy są zainteresowani również druga częścią, etapu powstawania ceramiki, zostaje wyznaczony kolejny termin na techniki szkliwienia.
Treści przedstawiane na warsztacie:
Na wstępie warsztatu opowiadam jakie znaczenia kryją się pod nazwą afrodyzjaki.
Pod spodem opis ogólny:
W ciągu wieków różnie się do nich odnoszono, uważano że : Wzbogacają rozkosz, Wywołują pożądliwość.
Podawano również takie czynniki jak:
Dodawanie atmosfery miejscu, pobudzanie zmysłu dotyku, ułatwianie pozbycie się nieśmiałości. Niekiedy łączone wyłącznie z męską impotencją lub rozpaleniem zmysłów oziębłych kobiet ,zawsze jednak w niezwykły sposób oddziaływujące na organizm człowieka. Zastanawiam się wraz z uczestnikami warsztatu co dawniej wprowadzało ludzi w różnorakie formy nie tylko erotyki ale również magii miłosnej szeroko pojętej. Następnie opowiadam o wierzeniach, zastosowaniach, właściwościach roślin takich jak:
Korzenie kwiaty i liście : Damiana, Agawa, Krwawnik
Owoce i warzywa : Granat, Ananas, Seler, Szparagi i inne
Przyprawy: Kardamon, Cynamon , imbir, szafran i inne
Rośliny zapomniane: Mandragora, Piołun
Silne stymulanty uświęcane przez różne religie świata: Opium, Mimoza, Koka
Polskie zioła: ciemiężył, krwawnik, dziewięciornik
Oraz opowiadam o wielu innych roślinach w zależności od oczekiwań uczestników.
Na warsztacie podkreślam wyraźne rozróżnienie na mieszanki dodające atmosfery i takie które działają lekko lub silnie odurzająco, podaje Ciekawostki historyczne, dowody lub braki dowodów na działanie afrodyzjaków mogą być również kwestią indywidualnej wrażliwości organizmu na określone substancje czynne. Podaje rozmaite niebezpieczeństwa jakie mogą wynikać z nierozsądnego stosowania jak i zalety wiedzy w tym zakresie. Polecam sprawdzone i nie inwazyjne afrodyzjaki.
Dodatkowo:
Na warsztat przynoszę z sobą literaturę naukową w tym zakresie, którą można przejrzeć na miejscu i szereg innych ciekawych publikacji. Dla chętnych instrukcja jak wykonać masarz karku lub głowy, po ceramicznej pracy.
                                                                                          

 

Dla dzieci

Warsztat pod tytułem: Uwrażliwiając na drzewa.

Warsztat przeznaczony dla grup wiekowych od 7 lat. Na warsztacie można pogłębić wiedzę o świecie drzew oraz ćwiczyć zdolności manualne poprzez zabawę w glinie. Dzieci uczą się rozpoznawać nasze polskie drzewa, w połączeniu z podstawową wiedzą na ich temat. Z pomocą liści drzew, tworzą małe talerzyki, patery w kształcie liści. Zajęcia mogą odbywać się na otwartym terenie lub w budynku.

Warsztat łączy w sobie dwa komponenty pomocne w rozwoju człowieka.

Glina- rozwija wyobraźnie, rozwija sprawność manualną, wrażliwość estetyczną, ma właściwości terapeutyczne i działa wyciszająco, poprzez pracę w glinie, dzieci poznają podstawowe techniki tworzenia w glinie.

Drzewa- przedstawiam popularne drzewa ich symbolikę i zastosowanie. Pobudzam świadomości pozytywnego wpływu drzew na zdrowie i samopoczucie człowieka, zwracam uwagę na nasze powiązania z drzewami, a tym samym na świat przyrody wokół nas.

Ogólne sprawozdanie z warsztatów dostępne pod linkiem:http://element-earth.blogspot.com/2015/12/organizowaam-ostatnio-plastycz...

W przygotowaniu również warsztat dla dzieci

Symbole Kwiatowe

oraz

Warsztaty o Zapachach

przeznaczone również dla dzieci niewidzących lub słabowidzacych.

Po szczegóły oferty zapraszam do kontaktu.